Wiadomość

JB_W

Artysta:
Joanna Barczyk
Medium:
Grafika komputerowa
Rok:
2015
Podłoże:
Papier
Orientacja:
Pionowo
Szerokość:
38 cm (24 cm w świetle passepartout)
Wysokość:
44 cm (30 cm w świetle passepartout)

465,00 zł

O Artyście

Joanna Barczyk

Malarka, mieszka w Lublinie. Studia na Wydziale Grafiki w Katowicach (trzy lata) i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1978 r. uzyskała w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego, który nauczył ją podejścia do malarstwa wychodzącego z "elementarnej afirmacji rzeczywistości" jak mawiał i starań, by wyrazić istotę rzeczy, "duszę przedmiotu". Obecny styl malarstwa Joanny Barczyk zaczął kształtować się tuż po studiach - od małych do stopniowo rosnących formatów desek, gruntowanych kredą i malowanych uwspółcześnioną techniką ikonową. 

Malowane od 1978 roku prace tworzą m.in. cykle: Słowo, Rzucanie Ognia, Kwitnący Kryształ, Przychodzący, Zwiastowanie, Kropla, Pusty Grób, Chusta Weroniki. Ten ostatni ma kontynuację w serii Mandylionów, będących malarskimi interpretacjami Całunu Turyńskiego i polem eksperymentów technicznych. Spękana malatura, odsłaniająca swe kolejne warstwy aż do złota, na którym ukazana jest Twarz, to metafora świata materialnego, który jak pękająca zasłona świątyni otwiera drogę ku temu, co niewyrażalne.

W latach osiemdziesiątych wykonywała projekty dla wydawnictw drugiego obiegu, równocześnie z twórczością malarską. Jest członkinią ZPAP. W latach 2002-2006; pełniła funkcję Przewodniczącej Sądu Koleżeńskiego Okręgu Lubelskiego ZPAP; w latach 2006 - 2010 była Przewodniczącą Komisji Socjalnej w Zarządzie OL ZPAP. Od 2010 r. jest członkinią Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie OL ZPAP. 

Za działalność w opozycji antykomunistycznej od 1977 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Joannę Barczyk Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2007 r. 

Prace artystki znajdują się głównie w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Watykanie, Kanadzie, RPA, USA. Również w kościołach: NMP w Raczkach k. Suwałk (1987), Miłosierdzia Bożego w Puławach (1991), kościele parafialnym w Klementowicach k. Nałęczowa (1994), kościele parafialnym w Bystrzycy Starej k. Lublina (1998)

Akcesoria

30 innych produktów w tej samej kategorii: